Interactive Bar

Gilmorton Chandler CofE Primary School - Welcome to Our New School Website!

Can’t find what your looking for ?

Translate / Traduire / Übersetzen / Tłumaczyć / Išversti / Tulkot / Traducir

School Logo

Gilmorton Chandler Church of England Primary School

We Strive for excellence in everything we do, working under god’s guidance and endeavouring to enable all to flourish, Bear fruit and live well together.

Slideshow

Who are the Local Governing Body?

The Governing Body’s instrument of government states:

” Recognising its historic foundation, the school will preserve and develop its religious character in accordance with the principles of the Church of England and in partnership with the Church at parish and diocesan level.

 

The school aims to serve its community by providing an education of the highest quality within the context of Christian belief and practice. It encourages understanding of the meaning and significance of faith, and promotes Christian values through the experience it offers to all of its pupils. “

All governors, including the Chair, can be contacted via the school office.

 

The governors are:

 

Governor NameRoleDate of AppointmentDate Term of Office ends

Mrs. Danielle Moore

Chair of Governors & Foundation Governor 01/12/201322/09/2025
Mr. Adam Watson
Executive Principal
30/08/2019Ongoing
Mrs. Uma Sankara Raman

Staff Governor

21/10/201920/10/2023
Mr. Andrew ShieldsCo-opted Governor10/10/201509/10/2023

Mr. Antony Ketley

Foundation Governor

24/02/202523/02/2025
Mrs. Lydia BridgeFoundation Governor24/02/202523/02/2025

Mrs. Jaymie Longhill

Foundation Governor

24/02/202523/02/2025
Mrs. Liz Read

Foundation Governor

06/12/201722/09/2025
Mrs. Cathy MahonFoundation Governor24/05/201823/05/2022

Ms Bradina Freedman

Parent Governor

24/05/201823/05/2022
Mrs. Aneska ButtonParent Governor02/10/202001/10/2024

 

Past Governors
Reverend Emma Davies
Foundation Governor
Resigned 01/09/2019

 

Mrs Eileen Durnin –
Foundation Governor
Resigned 01/01/2020
 
Mrs Marie Sandford –
Head Teacher
Left post: 12/07/2019
 
Mrs. Debbi Hone – 
Foundation Governor
Term of office ended: 30/06/2017
 
Mrs. Karen Morgan – 

Foundation Governor

Term of office ended: 30/06/2017
 
Mrs Sonia Baigent –
Parent Governor
Term of office ended: 09/04/2018

Mrs Wendy Thompson

Parent Governor

Term of office ended: 27/09/2020

 

Mrs Steph Baker

Foundation Governor

resigned: 30/09/2021

 

Mr Neville Robbins –

Foundation Governor –

resigned 30/06/2020

 

Mr Jim Bone –

Parent Governor –

resigned: 27/09/2016

 

Mrs Helen Christie –

Foundation Governor –

resigned:  June 2016

 

Mr Graham Read –

Foundation Governor –

resigned: 01/06/2017

 

Mr Peter Bell –

Parent Governor –

resigned: 01/06/2017

 

Information

Top